Myśląc o pięknych, panoramicznych oknach, wyobrażamy sobie wspaniałe widoki i przestrzeń oświetloną naturalnym światłem. Równie często pojawia się także pytanie – czy okna panoramiczne są trudne w czyszczeniu?

Okna panoramiczne, szczególnie te na wyższych piętrach, często stanowią wyzwanie ze względu na rozmiar i trudny dostęp. W przypadku okien na parterze, czyszczenie może być stosunkowo proste, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z oknami otwieranymi lub nieotwieranymi, zwanych też fiksami. Jednakże, na wyższych kondygnacjach, gdzie okna wielkoformatowe są montowane jako przeszklenie całej ściany, dotarcie do górnych partii może być problematyczne nawet z użyciem drabiny.

Czy oznacza to, że okna panoramiczne będą stale brudne i wymagają regularnego zamawiania usług specjalistycznych firm do czyszczenia? Niekoniecznie.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w dużych oknach są szyby samoczyszczące ze specjalną powłoką, która pozwala na rozkładanie się organicznych zabrudzeń za pomocą promieni UV. Co więcej, te specjalne szyby posiadają właściwości hydrofilne, co oznacza, że podczas deszczu zabrudzenia spływają z ich powierzchni, nie pozostawiając zacieków czy plam. Dzięki temu, okna te wymagają znacznie rzadszego czyszczenia, co może się przekładać na oszczędność czasu i pieniędzy.

W efekcie, okna panoramiczne mogą być łatwiejsze w utrzymaniu czystości, zwłaszcza jeśli zastosuje się szyby samoczyszczące. Dzięki temu, nawet w przypadku montażu na wyższych piętrach czy w trudno dostępnych miejscach, utrzymanie okien w nienagannej czystości nie musi być uciążliwe.

Tak więc, chociaż okna panoramiczne mogą stanowić wyzwanie w kwestii czyszczenia, stosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak szyby samoczyszczące, może znacznie ułatwić utrzymanie ich w czystości. Dzięki temu, możemy cieszyć się wspaniałymi widokami i naturalnym światłem, bez konieczności regularnego angażowania się w uciążliwe prace czystościowe.